7/19/2016

Choroby oczu - zaćma .

Zaćma (katarakta)

 Choroby oczu są coraz powszechniejsze, wiąże się to pewnie ze szkodliwością współczesnych narzędzi pracy czy nieprawidłową higieną wzroku.

Zaćma zwana również kataraktą jest to choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki częściowego lub całkowitego. Występuje głównie u osób starszych, po 60 roku życia i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Może być ona skutkiem terapii sterydami, konsekwencją jaskry, cukrzycy oraz urazów oczu.
Do zmętnienia soczewki może doprowadzić również silne promieniowanie ultrafioletowe i radioaktywne.

Zaćma może rozwijać się przez bardzo długi okres czasu, bezobjawowo i bezboleśnie.

Zaleca się, aby operację usunięcia zaćmy wykonywać jak najwcześniej po jej rozpoznaniu, dzięki czemu choroba nie ogranicza codziennego funkcjonowania. Zaćma ma charakter postępujący, co oznacza, że nie można wyleczyć jej za pomocą metod farmakologicznych. Można hamować progresję zaćmy kroplami, jednak nie można za ich pomocą cofnąć zmian dokonanych w soczewce.


Te objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty : 
-niewyraźne, przymglone widzenie
- zaburzenia w ocenie odległości Zaćma to również jedna z przyczyn występowania ślepoty, więc to poważna sprawa.
 Dane szacunkowe podają, że w Polsce osób chorych na zaćmę jest niemal 800 tyś. Na szczęście choroba ta, zwłaszcza wcześnie wykryta, może być z powodzeniem leczona.


W mojej dalszej i bliższej rodzinie są mi znane przypadki zaćmy. Z opowiadań osoby cierpiącej na tą dolegliwość wiem, że to naprawdę utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Ciocia opowiadała, że przed operacją widziała naprawdę niewiele...po takiej operacji jej życie stało się na nowo piękniejsze.
Widzenie to niby normalna sprawa, lecz gdy traci się wzrok i odzyskuje na nowo to jest piękne i cieszę się w takich momentach, że medycyna już tak wiele potrafi zdziałać.


Jakie są współczesne metody leczenia zaćmy? Jest to leczenie operacyjne, polegające na usunięciu zmętniałej soczewki z następczym zastąpieniem jej odpowiednio dobraną soczewką sztuczną. Za jedną z najbardziej nowoczesnych metod usuwania zaćmy uważa się wykorzystanie techniki fakoemulsyfikacji. Polega ona na "rozbiciu" zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, co umożliwia jej usunięcie poprzez cięcie o bardzo małych rozmiarach.

Zabieg taki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czyli pacjent podczas całego zabiegu zachowuje pełną świadomość, co wymaga od niego współpracy z operatorem w trakcie operacji. Następnie lekarz wykonuje zaledwie około dwumilimetrowe cięcie, przez które wprowadzony zostanie fakoemulsyfikator. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest rozdrobnienie soczewki oraz jej jednoczasowe usunięcie, polegające na wessaniu resztek soczewki. Współczesne metody fakoemulsyfikacji usuwają soczewkę z pozostawieniem jej torebki zewnętrznej. Do pozostawionej torebki chirurg wprowadza nową soczewkę.

Po operacji zaćmy pacjent tego samego dnia wraca do domu, w następnym dniu lekarz usuwa opatrunek i pacjent odzyskuje zdolność wyraźnego widzenia i może niemal w pełni powrócić do codziennych aktywności .Specjaliści zalecają jedynie rezygnację z silnego wysiłku fizycznego na okres około 6 tygodni od zabiegu.

Potrzebna jest jeszcze oczywiście wizyta kontrolna, która odbywa się zwykle po upływie 2-3 tygodni.

Koszt operacji 
 Operacja zaćmy z wszczepieniem soczewki standardowej - czyli takiej, która koryguje widzenie do dali - jest wykonywana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli podlega refundacji przez NFZ.

Najpierw trzeba zapisać się i czekać na swoją kolej. Ciocia mówiła, że ona czekała kilka miesięcy na ten upragniony dzień, zależy to na pewno od danej placówki NFZ.

 Zabieg można również wykonać w prywatnym gabinecie okulistycznym i wówczas jego cena, w przypadku zaćmy jednostronnej, waha się od 2,5 do 6 tys zł. Cena uwarunkowana jest przede wszystkim rodzajem wszczepianej soczewki, gdyż te nowoczesne są bardzo drogie, lecz pozwalają osiągnąć pełną ostrość widzenia a nawet skorygować wady wzroku takie jak astygmatyzm.

 Soczewki te wyposażone są w filtry, które chronią narząd wzroku przez promieniowaniem UV.


Pierwsze i póżne objawy zaćmy

Zaćma jest takim schorzeniem wzroku, które może przyjmować różną formę w zależności od indywidualnego przypadku. Może się tylko w jednym oku albo w obojgu oczu.

Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie jakości widzenia, które przede wszystkim objawia się pojawianiem zamglonego obrazu. To sprawia, że obraz staje się nieostry, co może – w przypadku, gdy zaćma dotyczy obojga oczu – przełożyć się na pogorszenie jakości i komfortu życia chorego. Jako jednak, że często w ten sam sposób objawia się po prostu pogorszenie wzroku, które może być korygowane odpowiednim dobraniem soczewek, pacjenci o zaćmie dowiadują się dopiero wówczas, gdy w gabinecie okulistycznym dopasowanie okularów staje się praktycznie niemożliwe.

Kolejnym niespecyficznym objawem choroby jest zwiększona męczliwość oczu, która znacznie utrudnia wykonywanie czynności dotychczas nie sprawiających żadnych problemów. Wtedy już warto wybrać się do specjalisty.
 Późniejsze stadia rozwoju zaćmy prowadzą do znacznego zmętnienia soczewki, co ma wpływ zarówno na ostrość widzianego obrazu, jak również i jego kolory czy jasność. Zazwyczaj zaćma powoduje trudności w ocenie odległości widzianych przedmiotów. Problemem jest również kłopot z rozpoznawaniem kolorów oraz ich intensywności.

Poważne stadium katarakty może wywoływać poczucie, że przedmioty jasne są o wiele ciemniejsze, podczas gdy bardzo silne, jasne źródło światła wywołuje wręcz wrażenie wstrząsu. Coraz trudniej jest widzieć w ciemnościach, np. w nocy, aż wreszcie staje się to zupełnie niemożliwe, może pojawić się też podwójne widzenie.

Zaćma wyleczona, pacjent zadowolony, lecz...niestety może dojść do nawrotu choroby i pojawia się zaćma wtórna.
Zaćma wtórna – czym jest i jak można ją leczyć?
Może ona pojawić się już kilka tygodni po operacji katarakty, ale czasami ujawnia się po kilku miesiącach lub latach (według danych WHO u 30% pacjentów zdarza się to 2 lata po operacji).W przypadku zaćmy wtórnej dochodzi do zmętnienia tylnej części torebki soczewki (PCO), którą pozostawia się jako podstawę dla sztucznej soczewki, umieszczonej podczas operacji katarakty. Gdy dojdzie do takiego zmętnienia przy wtórnej zaćmie, zaburzona zostaje prawidłowość widzenia. Przyczyn może być kilka, np. cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, dystrofią mitoniczną, chorobą Wilsona, galaktozemią, zapalenie rogówki lub twardówki, występuje przy atopowym zapaleniu skóry,  guzem wewnątrzgałkowym, przewlekłym niedokrwieniem oka.

Leczenie zaćmy wtórnej różni się od postępowania przy zwykłej katarakcie. Tym razem nie wykonuje się operacji, wystarczy bezbolesny zabieg laserowy. Przeważnie przeprowadza się kapsulotomię tylną, co oznacza wykonanie niewielkiego otworu w tylnej torebce oka, do czego wykorzystuje się laser YAG.


Zabieg jest refundowany przez NFZ. Zabieg można także wykonać w prywatnych klinikach, na przykład w Warszawie to koszt 300-400 zł.

Źródło: https://www.tourmedica.pl/blog


Tak sobie myślę, że jeszcze wiekowo nie należę do grupy ryzyka zaćmy, lecz czasem moje oczy są zmęczone bardziej lub mniej...wieczorem nawet zauważam popękane, czerwone naczynka . Na pewno nie zaszkodziłoby wybrać się do specjalisty w dziedzinie okulistyki .Pozdrawiam.

7 komentarzy:

 1. ja mam astygmatyzm, który też można leczyć ale póki co noszę okulary

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w rodzinie zaćma pojawia się coraz częściej :(

  OdpowiedzUsuń
 3. ojoj zaćma to straszna rzecz :<

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł, bardzo przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe informacje, nie znałam aż tak dobrze objawów tej choroby.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo cenne informacje. Zwłaszcza te o wtórnej zaćmie. Niestety obawiamy się, że wystąpiła u mojego dziadka, właśnie jakoś 2 lata jest po zabiegu. Każda informacja o leczeniu jest dla niego ulgą.

  _______________________
  http://alfavision-zacma.pl/

  OdpowiedzUsuń